Czy raka da się uniknąć? – Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów

Współcześnie towarzyszy nam pośpiech, podążanie za modą w wielu sferach życia, brak czasu, brak pieniędzy, brak wiedzy, zniechęcenie długimi kolejkami do lekarzy, brak skierowań do lekarzy specjalistów. Bez wątpienia są to przyczyny, w wyniku których cierpi nasze zdrowie, a zwłaszcza widoczne jest to na przykładzie wykrywania choroby nowotworowej. Wciąż zbyt rzadko konsultujemy się z lekarzem, gdy choroba nowotworowa daje widoczne objawy świadczące o jej zaawansowanym stadium, z mniejszą szansą na całkowite wyleczenie oraz zwiększonym ryzykiem poważnych interwencji chirurgicznych.

Czy raka da się uniknąć?

Tak, a co więcej, można go wyleczyć w 100%, pod warunkiem wczesnego wykrycia.

Przede wszystkim zależy to od nas samych, ponadto możemy skorzystać z Europejskiego kodeksu walki z rakiem (12 sposobów na zdrowie), który określa działania profilaktyczne, polegające na ograniczeniu działań czynników ryzyka na nasz organizm oraz wykonywaniu badań profilaktycznych:

 

– zasada 1: Nie pal

– zasada 2: Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego – ograniczenie biernego palenia

– zasada 3: utrzymuj prawidłową wagę ciała – nieprawidłowa dieta, poza chorobą nowotworową powoduje otyłość oraz inne choroby m.in. układu krążenia

-zasada 4: Bądź aktywny fizycznie

-Zasada 5: Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania – unikaj przetworzonej żywności, nie nadużywaj spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego) soli oraz cukru

– zasada 6: Ogranicz spożycie alkoholu

– zasada 7: Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne

– zasada 8: Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych

– zasada 9: Chroń się przed promieniowaniem radonowym

– zalecenie 10 (dotyczy kobiet): Jeśli możesz – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)

– zasada 11: Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV

– zasada 12: Korzystaj z badań przesiewowych.

 

Istotne w profilaktyce jest także obserwowanie swojego ciała, aby niepokojące nas zmiany czy symptomy móc skonsultować z swoim lekarzem rodzinnym.  Sygnały zasługujące na miano alarmowych to: zaburzenia  w oddawaniu moczu i stolca, w tym obecność świeżej krwi i bolesność, biegunki, zaparcia, zmiany zabarwienia stolca, przewlekłe owrzodzenia skóry, niewłaściwe wydzieliny lub krew z nosa, jamy ustnej, zmian skórnych, dróg rodnych, przewodu pokarmowego albo brodawek sutkowych, guzki lub zmiany patologiczne wyczuwalne w dotyku, częste niestrawności, ból, dyskomfort w nadbrzuszu albo zaburzenia połykania, zauważone zmiany w obrębie znamion, a także przewlekła chrypka (utrzymująca się powyżej 3 tygodni) i kaszel z krwistą wydzieliną – krwioplucie.

Lekarz pierwszego kontaktu, po przeprowadzonym z nami wywiadzie może uznać, że wskazana jest diagnostyka w kierunku nowotworu złośliwego i założy kartę DiLO. Jest to dokument mający na celu szybką diagnostykę i leczenie przez możliwość skorzystania z szybszych wizyt
u specjalistów czy badań.

 

Ostatnim etapem profilaktyki nowotworowej jest walka z chorobą przez zablokowanie jej rozwoju i zmniejszenie powikłań, objawiające się w postaci podjęcia leczenia, dalszych badań i wizyt kontrolnych.

Najczęściej w takich sytuacjach pacjenci korzystają z leczenia szpitalnego. Mieszkańcy Krakowa i okolic mają też możliwość korzystania z Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie, które znajduje się w pobliżu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera. Zaletą centrum jest jego dostępność – na konsultacje mogą się zgłaszać pacjenci bez skierowań, a wszelkie świadczenia medyczne są bezpłatne, świadczone są na podstawie kontraktu z NFZ. W ramach usług świadczonych przez centrum możemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia lekarzy specjalistów onkologii i radioterapii ukierunkowanych na nowoczesnych terapiach onkologicznych wykorzystujących radioterapię, teleradioterapię i brachyterapię.

Na uwagę zasługuje fakt, że centrum świadczy usługi kompleksowo, poza świadczeniami ukierunkowanymi na bezpośrednie leczenie choroby nowotworowej, możemy skorzystać z terapii wspierającej składającej się z konsultacji żywieniowych z dietetykiem i konsultacji
z psychologiem.

Dbajmy o zdrowie swoje i zdrowie swoich bliskich przez stosowanie profilaktyki nowotworowej.

Facebook

Wykorzystujemy pliki Cookies. Czytaj więcej

internet explorer

Sprawdź jeszcze

Baza Wiedzy WSPORNIKA

Baza wiedzy

Artykuły, filmy instruktażowe oraz infografiki, które pomogą opiekunom faktycznym w codziennej pielęgnacji osoby niesamodzielnej.

Odwiedź Bazę Wiedzy
Aktualności

Aktualności

Bądź na bieżąco! Sprawdź informacje na temat organizowanych w Krakowie wydarzeń.

Sprawdź Aktualności
Organizacje pomocowe

Organizacje pomocowe

Dane teleadresowe organizacji pomocowych w Krakowie (policja, MOPS, Straż Miejska itd.)

Przejdź do listy Organizacji
Formularze

Formularze do pobrania

Zmiany w przepisach? Sprawdź aktualne procedury postępowania i pobierz potrzebne formularze.

Przejdź do Formularzy