Profilaktyka przeciwodleżynowa

Najczęstszym zagrożeniem dla chorego leżącego są odleżyny. Powstają one niekiedy błyskawicznie wskutek niezmieniania pozycji czy uszkodzenia naskórka pod wpływem zanieczyszczenia moczem. Tak więc bardzo ważna jest częsta zmiana pozycji chorego oraz odpowiednia higiena.

Długotrwały ucisk na tkanki powoduje zaburzenie ukrwienia, a to z kolei prowadzi do owrzodzenia martwiczego zwanego odleżyną. W pierwszym etapie tworzenia odleżyny dochodzi do lekkiego zaczerwienienia, które blednie pod wpływem ucisku. Następnie zaczerwienienie zmienia swoją postać do nieblednącego pod wpływem ucisku, aż w końcu w miejscu zaczerwienienia powstaje rana, która zaniedbana coraz bardziej się powiększa i pogłębia sięgając wewnętrznych tkanek i narządów. Zaawansowanego stopnia odleżyny sięgają mięśni, stawów i kości.

Zmiana pozycji osoby z odleżynami

Jak leczyć odleżyny?

Każdy opiekun znając czynniki ryzyka powinien określić w jakim stopniu dotyczą jego podopiecznego i zależnie od stopnia zagrożenia podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.

Pamiętaj – zachęcaj i motywuj chorego do samodzielnego poruszania się, regularnie zmieniaj jego pozycję ciała – co dwie trzy godziny. Przy zmianie pozycji stosuj łatwoślizgi i płócienne prześcieradła. Stosuj materace przeciwodleżynowe i różne udogodnienia – przydatne będą wałki i poduszki.

Dbaj o czystość skóry i dokładne jej osuszenie po pielęgnacji oraz chroń ją stosując odpowiednie kremy.

Zmiana do 2-3 godziny
Używanie wałków, materaców i łatwoślizgów
Dbanie o czystość i oszuwanie skóry
Miejsca podatne na odleżyny

 

Obserwacja

Obserwuj okolice tych części ciała które są najbardziej narażone na powstanie odleżyn:

  • okolice potylicy,
  • okolice łopatek i łokcie,
  • okolice kości krzyżowej i guzicznej,
  • okolice stawu biodrowego,
  • kolana – głównie w miejscu styku kolan, pięty i kostki u stóp.

Oklepywanie

Aktywizuj skórę u chorego poprzez oklepywanie (pamiętaj aby dłoni złożyć w tak zwaną łódkę nie używaj całej dłoni), otrząsanie, masowanie i nacieranie. Obserwuj ogólny stan chorego.

Schemat oklepywania chorego

Praktyczny poradnik opieki nad przewlekle chorym zrealizowany w ramach projektu „Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części woj. Lubuskiego” dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 Więcej informacji na stronie: http://www.szpitalnawyspie.pl/

Facebook

Wykorzystujemy pliki Cookies. Czytaj więcej

internet explorer

Sprawdź jeszcze

Baza Wiedzy WSPORNIKA

Baza wiedzy

Artykuły, filmy instruktażowe oraz infografiki, które pomogą opiekunom faktycznym w codziennej pielęgnacji osoby niesamodzielnej.

Odwiedź Bazę Wiedzy
Aktualności

Aktualności

Bądź na bieżąco! Sprawdź informacje na temat organizowanych w Krakowie wydarzeń.

Sprawdź Aktualności
Organizacje pomocowe

Organizacje pomocowe

Dane teleadresowe organizacji pomocowych w Krakowie (policja, MOPS, Straż Miejska itd.)

Przejdź do listy Organizacji
Formularze

Formularze do pobrania

Zmiany w przepisach? Sprawdź aktualne procedury postępowania i pobierz potrzebne formularze.

Przejdź do Formularzy